KIRIKKALE İSLAMİ DEĞERLER KÜLLİYESİ DUALARLA AÇILDI


KIRIKKALE İSLAMİ DEĞERLER KÜLLİYESİ DUALARLA AÇILDI

22.10.2023

Kutsal toprakların kokusunu taşıyan, 2015 yılında temeli atılan ve yapımı tamamlanan İslami Değerler Külliyesi’nin açılışı, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof.Dr.Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Ayasofya İmamı Mehmet Emin Ay’ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle açılışı yapılan törende konuşma yapan Diyanet İşleri Prof.Dr. Ali Erbaş, İslami Değerler Külliyesi’nin, tarihi ve kültürel değerleriyle Kırıkkale’ye ayrı bir anlam ve değer katacağını söyledi.

İslami Değerler Külliyesinin boş bırakılmamasını isteyen Sayın Erbaş, “Gençlerimizin, çocuklarımızın, Peygamber Efendimizi ve İslam tarihini daha iyi tanımaları için bunu vesile kılmak lazım. Nasıl ki taşlarıyla, süslemeleriyle, minareleriyle bu külliyemizi emek vererek yaptıysak inşallah içini de mamur edelim, garip bırakmayalım. Namazlarda garip bırakmayalım, ezanlar okunduğunda garip bırakmayalım.” ifadelerini kullandı.

Açılış töreninde konuşma yapan Sayın Valimiz Mehmet Makas, dindar, milli ve manevi değerlerine bağlı nesil yetiştirmenin öneminden bahsederek sözlerine başladı. Konuşmasının devamında “ Allah ve Resulüne sevdalı nesiller yetişmesine bu camiyle de katkı koyacağız. 7’den 77’ye imanlı nesiller yetiştirilmesini diliyorum.” diyerek, eserin vücut bulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Eski Cidde Basın Ateşesi Bahattin Akyön, konuşmasında külliye hakkında bilgiler vererek, külliyenin yapımında katkısı olan herkese teşekkür etti.

Ak Parti Kırıkkale İl Başkanı Engin Pehlivanlı ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, konuşmalarında eserin hayat bulmasında emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Doç.Dr. Fatih Koca’nın ilahi grubunun seslendirdiği ilahilerin ardından, içerisinde Mescidi Rağbet Cami, Siyeri Nebi, Mushafı Şerif Müzesi, Gazze Şehitleri İslami Yayınlar Kütüphanesi, eğitim, sergi ve konferans salonları, fuaye, üç adet hafızlık kursu ve taziye evi bulunan külliyenin açılış kurdelesi kesildi.

Ayrıca külliye içerisinde inşa edilen ve Sakal-ı Şerif, kutsal emanetler, kabe örtüleri ve tarihi Kur’an-ı Kerim’leri barındıran Siyer-i Nebi ve Mushaf-ı Şerif Müzesi gezilerek yetkililerden bilgi alındı.

Açılış törenine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanı sıra, Valimiz Sayın Mehmet Makas, Çorum Valisi Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Vali Emniyet Genel Müdürü Sayın Erol Ayyıldız, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Yaşar Yıldırım, Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Engin Pehlivanlı, MHP Kırıkkale İl Başkanı Murat Abalı, MHP Genel Başkan TBMM Özel Kalem Müdürü Fikret Hayali, il protokolü, çok sayıda vatandaş katıldı.

Scroll to Top