Sayın Valimiz Mehmet Makas, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Gaziler onuruna düzenlenen yemekte; gaziler, aileleri ve şehit yakınları ile bir araya geldi.

Sayın Valimiz Mehmet Makas, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Gaziler onuruna düzenlenen yemekte; gaziler, aileleri ve şehit yakınları ile bir araya geldi.
 
Valiliğimiz himayelerinde 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle düzenlenen akşam yemeğine, Garnizon ve Mühimmat Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali  Durmuş, Vali Yardımcısı Ahmet Ferhat Özen, İdare Mahkemesi Başkanı Erkan Ceylan, Belediye Başkanı Vekili Halil Danacı, İl Jandarma Komutanı Albay Barış Cücen, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ ve çok sayıda şehit yakını ile gazi ve gazi aileleri katıldı. Yemek programı Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Rukiye Eryılmaz’ın günün anlam ve önemine ait konuşmasıyla başladı.
Şehit aileleri, gaziler ve ailelerinin katıldığı akşam yemeğinde salona hitap eden Sayın Valimiz “  Asil ve yüce bir milletin evlatlarıyız. Bu millet tarih sahnesindeki kutlu yürüyüşünü, Hakkı üstün kılmak adına yapmış mübarek bir millettir. Bu yürüyüşü yaparken dünyaya hep adaleti ve hoşgörüyü yaymıştır.  Ergenekondan çıkışımızdan,Çin seddinden Adriyatiğe kadar bu coğrafyadaki tüm mücadelemizin temelinde yatan şiarımız budur.Bu şiar Anadoluyu bize yurt edinen Alparslan Han’ın Malazgirt Savaşı’nda, Çanakkale cephesindeki savunmamızda, Kurtuluş Savaşı’nda ve 15 Temmuz’da içimizden çıkanlara karşı yapmış olduğumuz mücadelede de, Bayrağı indirmemek,ezanı susturmamak adına, batıya sömürgeci güçlere karşı yapılan bir mücadelede de vardı.Bugün 19 Eylül Gaziler Günü’nde olduğu gibi Ulusal gün ve kutlamalar ile tekrar tekrar silkelenerek bu şiarımızı hatırlıyoruz.
Dünyada mazlum ve masumun hakkını savunan bu aziz millet, hep önde olsun ,lider olsun diye yapılmış bu kutlu mücadelenin en onurlu neferlerinin Gazilerimiz olduğuna değinen Sayın Valimiz, konuşmasına şöyle devam etti. ”Gazilerimiz kendileri ile ne kadar övünse azdır. Evladını şehadete vererek, bayrağımızdaki al rengi oluşturan şehitlerimizin aileleri, şehitleri ile ne kadar övünse azdır. Biz bu anma günlerini be sebeble yapıyoruz. Gazilerimizi anmak, şehitlerimize rahmet okumak ve tarih tekerrür etmesin, bu millet zillet görmesin diye, hür yaşasın diye, hep kendimizi diri tutmak adına anmaları yapıyoruz.” Dedi.
Devletimizin tüm imkanlarının şehit ve gazilerimiz ve aileleri adına kullanmaya hazır olduklarına değinen Sayın Valimiz, konuşmasının devamında “Başta kurucumuz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu bayrağı gök kubbede dalgalandırmak adına şehadete eren şehitlerimizi anıyorum. Hayatta olan gazilerimize de uzun ömürler diliyorum. 19 Eylül Gaziler Günümüz kutlu olsun.” Dedi.
Sayın Valimiz Mehmet Makas, yemeğe katılan şehit aileleri ve gazilerimiz ile gazi ailelerini masalarında ziyaret ederek sohbet etti.

Scroll to Top