Sayın Valimiz Mehmet Makas, Ticaret İl Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği koordinesinde bu yıl 36’ncısı düzenlenen Ahilik Haftası Kutlama Programına katıldı.

Kırıkkale’de Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kapsamında mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Programda yapılan konuşmalarda Ahilik kültürünün önemi değinildi.

36. Ahilik Haftası Kutlama etkinlikleri, mehteran takımı eşliğinde kortej yürüyüşü ile başladı. İl Kültür ve Turizm Merkezi’nde devam eden etkinlikte, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu. Sayın Valimiz Mehmet Makas, etkinlikte yaptığı konuşmada, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla vatanı uğruna canlarını feda eden şehitlerimize Allah rahmet, gazilerimize de uzun ve sağlıklı ömürler diledi.

“AHİLİK İNSAN ODAKLILIĞINA HİZMET EDEN BİR KURULUŞTUR.”

“İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” felsefesinin kuruluş felsefenin temeli olduğunu anlatan Valimiz, “Her şey insan üzerine kuruludur. Ahilik, insan odaklılığına hizmet eden bir kuruluştur. Usta-çırak ilişkisi ile esnafımızın hem dini hem de milli değerlerini birbirine aktardığı, yol atalığı müessesesidir. Her usta çırağının yol atasıdır. Bu dürüstlük abidesi Ahilik teşkilatı hem dinimizin emrettiği güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen efendimizin işaret ettiği kuralları bir araya getiriyor, hem de milli değerlerimizdeki ticaret ahlakını öğreterek toplumun temelini oluşturuyor” dedi.

Ahilik kültürü üzerine çırak yetiştiren esnaflara teşekkür eden ve bu müesseselerin devam ettirilmesi gerektiğini savunan Sayın Valimiz, “Kırıkkale’mizde biliyor ve inanıyorum ki hep o Ahsen-i Takvime yolculuk yapan güzel insanların diyarı. Milliyetçi ve muhafazakar insanların diyarı ve herbiri de ayrıca bir Ahi. Bu duygu ve düşüncelerle Rabbim Ahiliğin çizdiği istikametten hiçbirimizi ayırmasın. O güzel adetler hep devam etsin. Günümüz mübarek olsun” dedi.

Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Osman Cebeci ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, tüm esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutladı.

Tarihçi-Akademisyen Kazım Ceylan tarafından verilen konferansın ardından, Sezai Yeşilyurt ve ekibi tarafından Ahilik Haftası konulu tiyatro gösterisi yapıldı.

Sayın Valimiz, ilin ahisi Bekir Balcı ile ilin kalfası seçilen Ali Kızılırmak ve ilin çırağı Melike Aygün’e kaftan giydirilmesi ve plaket takdim etmesinin ardından programa katkılarından dolayı MÜSİAD Başkanı Ahmet Çetin’e plaket verdi.

Katılımın yüksek olduğu etkinliğe Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, il müdürleri, oda başkanları, esnaflar ve öğrenciler de katıldı.

Kültür merkezinde düzenlenen programın ardından Sayın Valimiz ve protokol üyeleri, Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda sergilenen unutulmaya yüz tutmuş meslekler, Kadın Kooperatifleri ve El Sanatları sergilerini ziyaret etti. Etkinlikler, yemek ikramıyla son buldu.

Scroll to Top