Sayın Valimiz Mehmet Makas, vatandaş ile idare arasında çıkan ihtilafların çözümünde “Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Rolü” kapsamında Kırıkkale’ye gelen Kamu Başdenetçisi (#Ombudsman) Şeref Malkoç ve beraberindeki kamu denetçileriyle birlikte gerçekleştirilen toplantıda vatandaşlarımızla bir araya geldi.


OMBUDSMAN Kırıkkale’lilerle Buluşuyor

19.12.2023

Sayın Valimiz Mehmet Makas,  vatandaş ile idare arasında çıkan ihtilafların çözümünde “Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Rolü” kapsamında Kırıkkale’ye gelen Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ve beraberindeki kamu denetçileriyle birlikte gerçekleştirilen toplantıda vatandaşlarımızla bir araya geldi.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantı, Kamu Denetçiliği Kurumu’nu anlatan tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti.
Sayın Valimiz Mehmet Makas toplantıda yaptığı konuşmasında, her şeyden önce insanımızın ve insanımızın mutluluğunun geldiğine değinerek, inancımız ve milli duruşumuzun gereği olarak önceliğimizin insan ve millet olduğunu ifade etti. Tebaasını rahat ettiremeyen, duasını alamayan devletlerin yaşama imkânı ve ihtimali olmadığını belirten Sayın Valimiz Mehmet Makas, ” Biz devleti adaletin, emniyetin, ehliyetin, meşveretin ve maslahatın üzerine şekillendiriyoruz. Ama bu beş müessesenin de denetlenmesi esastır. İnşallah millet tarafından kabul görmüş bir kurum olan Kamu Denetçiliği Kurumu’nun etkinliği zamanla daha çok artar. Ve idare ile vatandaş arasındaki meseleler mahkemelere gidilmeden hızlı bir şekilde ve sulh yoluyla çözülür. Temennimiz ve duamız budur.” dedi.
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç konuşmasına devletin temelinde adalet olduğunu, adaletin nefes almak gibi zorunlu bir ihtiyaç olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Ülkemizde ve bütün dünyada yargı dışında alternatif çözüm yolları üretildiğine değinen Sayın Malkoç, ülkemizde CİMER, Açık Kapı ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun bu çözüm yollarından olduğunu ifade etti. Sayın Malkoç devletle idare arasında ortaya çıkan sorunların çözümünde Kamu Denetçiliği Kurumu’nun öneminden ve kurumun işlevsel yapısından bahsederek sözlerini tamamladı. 
Konuşmaların ardından program Kamu Başdenetçisi ve kamu denetçilerinin moderatörlüğünde vatandaşların kamu ile yaşadığı sorunları dinlemesiyle devam etti. Vatandaşlarımızın yaşadığı sorunları tek tek dinleyerek not alan ve cevaplandıran Sayın Valimiz, toplantıya katılımlarından dolayı tüm Kırıkkale halkına teşekkür etti.
Kırıkkale Valiliği Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Sayın Valimiz Mehmet Makas’ın yanı sıra Vergi Mahkemesi Başkanı Ömer Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Danacı, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Baro Başkanı Av.Mutlu Korkmaz, İl Protokolü, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Arif Dülger ve Sadettin Kalkan, Kaymakamlar, STK temsilcileri, kamu personelleri, muhtarlar, siyasi parti il temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Scroll to Top